Back to products
Quad (4 Slot) Wood Automatic Watch Winder Box - KNG-462
$900.00 – $1,350.00Price range: $900.00 through $1,350.00
Double Wood Automatic Watch Winder Box – KNG-248
$750.00 – $1,050.00Price range: $750.00 through $1,050.00
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
0
People watching this product now!
-
Preparing Watches: 24-48 Hours
-
Express Delivery: 5-10 Business Days
-
Warranty 2 year
-
Free 14-Day returns
Guaranteed Safe Checkout
Winder Features
| Item Width | 22.5 cm |
|---|---|
| Material | woodiness |
| Model Number | winder watch box locker display box |
| Item Weight | 1600 g |
| Item Length | 27.5 cm |
| Item Height | 23.1 cm |
| Item Diameter | 27.5 cm |
| Condition | New without tags |
| Brand Name | KING |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | watch winders |
| Color | Brand New |
| Shell Material | Solid Wood |
| Anti-magnetization | Yes |
| Mute or Not | Yes |
| Power Supply Mode | Two types |
| Mode | Four-gear adjustment |
| Size 1: Unit | 17.5 x 22.5 x 23.5 cm |
| Size 2 | Double-seat 27.5 x 22.5 x 23.1 cm |
Additional information
| Model |
kng-248-double-wood-watch-winder-box-1 ,kng-248-double-wood-watch-winder-box-2 |
|---|
Customer Reviews
2 reviews for Double Wood Automatic Watch Winder Box – KNG-248
Add a review Cancel reply
Related Products
Single Acrylic LED Automatic Watch Winder – KNG-114
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Single Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
Rated 4.60 out of 5
Triple PU Leather Automatic Watch Winder Box – KNG-333
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder, Triple Watch Winder
$200.00
Rated 5.00 out of 5
Triple Wood Automatic Watch Winder Box – KNG-331
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder, Triple Watch Winder
$200.00
Rated 5.00 out of 5
Double Wood Automatic Watch Winder (Open Cover Stop) – KNG-226
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Double Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$350.00
Rated 5.00 out of 5
Feature Description Item Width 18 cm Material MDF + PVC + ABS Model Number Watch Winders Item Weight 8000 g
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

marcus ellis –
runs quiet and both slots work perfect wood finish looks premium
lamont douglas –
everything from the packaging to the build was 10/10 definitely worth the price