6 Slot Wood Automatic Watch Winder Box – KNG-620
$850.00
Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
0
People watching this product now!
-
Preparing Watches: 24-48 Hours
-
Express Delivery: 5-10 Business Days
-
Warranty 2 year
-
Free 14-Day returns
Guaranteed Safe Checkout
Winder Features
| Feature | Description |
|---|---|
| High-concerned Chemical | None |
| Item Width | 19 cm |
| Material | Wood and synthetic leather |
| Model Number | KNG-620 |
| Item Weight | 2000 g |
| Item Length | 63 cm |
| Item Height | 20 cm |
| Condition | New without tags |
| Brand Name | KING |
| Item Type | Watch Winders |
| Origin | Mainland China |
| Exterior | Wood board, wood grain paper, glass |
| Interior | Velvet or Leather |
| Finish | 13 layers high gloss finish |
| Pillow | Soft memory cotton |
| Warranty | 1 year |
| Controller | Metal switching knob |
| Function | LED touch screen |
| Motor | Japanese Mabuchi motor |
| Hardware | Silver color, hinges and lock |
| Power Supply | Adapter and battery |
| LED Light | Seven colors of light |
Additional information
| Model |
kng-620-6-black ,kng-620-6-brown |
|---|
Customer Reviews
2 reviews for 6 Slot Wood Automatic Watch Winder Box – KNG-620
Add a review Cancel reply
Related Products
Double Wood Automatic Watch Winder – KNG-222
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Double Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$150.00
Rated 5.00 out of 5
Quad (4 Slot) Leather Automatic Watch Winder Box with LED – KNG-440
Watch Winders, 4 Watch Winder, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$450.00
Rated 5.00 out of 5
Quad (4 Slot) Wood Automatic Watch Winder (Open Cover Stop) – KNG-441
Watch Winders, 4 Watch Winder, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$450.00
Rated 5.00 out of 5
Feature Description Item Width 18 cm Material MDF + PVC + ABS Model Number Watch Winders Item Weight 8000 g
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Single Vertical Automatic Watch Winder – KNG-131
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Single Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$100.00
Rated 4.60 out of 5
Single Wood Automatic Watch Winder (Open Cover Stop) – KNG-130
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Single Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$200.00
Rated 4.60 out of 5
Feature Description Item Width 18 cm Material MDF + PVC + ABS Model Number Watch Winders Item Weight 8000 g
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Single Wood Automatic Watch Winder (Silent Motor) – KNG-133
Watch Winders, Automatic Watch Winder, Omega Watch Winder, Patek Philippe Watch Winder, Rolex Watch Winder, Single Watch Winder, Tag Heuer Watch Winder
$150.00
Rated 4.60 out of 5
Feature Description Item Width 13.5 cm Material Wood Model Number Watch winder, watch winder safe box, automatic watch winder for
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

jared lincoln –
smooth operation and elegant display for my collection
alex roberts –
excellent build quality, keeps my automatics fully wound